Poniższe wskazówki oparte są o doświadczenia, a także oceny i recenzje wystawione przez kilka tysięcy osób stosujących Lanolin do konserwacji i prania zwłaszcza wyrobów z naturalnej wełny (więcej informacji).

|

Lanolin to delikatny środek przeznaczony głównie do pielęgnacji i prania popularnych artykułów pościelowych i ubrań z 100% czystej żywej wełny oraz innych naturalnych włókien.

Płyn jest stosowany również do dzianin i tkanin zawierających dodatek naturalnej wełny i inne ekologiczne włókna.

Środek od lat jest sprawdzony przez Klientów oceniających Lanolin jako roztwór bardzo wysokiej jakości.

Używając Lanolinę z nanosrebrem w konsystencji balsamu utrzymanie w czystości naturalnych artykułów wełnianych typu kołdra, materac, poszewka na poduszkę, siedzisko czy modnej odzieży i innych wbrew ogólnej opinii jest niezwykle proste.

Wszystkie zanieczyszczenia zostają na powierzchni włosa co oznacza przepierkę polegającą na delikatnej pielęgnacji (wełna nie wchłania brudu i potu).

Używając Lanolin można zastosować dwie opcje prania wyrobów wełnianych, to jest automatyczną i ręczną.

Konserwację ręczną każdego produktu można podzielić na pranie oraz usuwanie drobnych plam co na podstawie praktyki opisano poniżej.

 

  BARDZO ISTOTNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PIELĘGNACJI/PRANIA

INSTRUKCJA koniecznie należy zapoznać się z treścią i postępować zgodnie z zawartymi wskazówkami. Artykuły posiadają etykiety nylonowe, a wyroby rehabilitacyjne i medyczne dodatkowo zalecenia wydrukowane na papierze.

TRZEPANIE WYROBU przed przepierką likwiduje nieczystości bez uszkodzenia wełnianych włókien zawierających naturalną lanolinę zapewniającą artykułowi optymalne właściwości.

PRZEPIERKA RĘCZNA jest najważniejsza podczas prania wyrobów wełnianych bez zbędnego wyciskania, gniecenia i wykręcania, które mogą uszkodzić włókna. Podczas przepierki trzeba zastosować właściwy płyn, np.: Lanolin.

TEMPERATURA WODY ma szczególne znaczenie gdyż naturalne włókna wełniane w wysokich temperaturach kurczą się i mechacą. Najbardziej optymalna temperatura prania czyli wody to 22-25°C.

|

PRANIE AUTOMATYCZNE

Piorąc wyrób wełniany w pralce wybieramy program WEŁNA. W zależności od ilości prania, stosujemy 1 do 2 nakrętek. Nie dodajemy płynu do płukania. Nie stosujemy suszarki automatycznej.

|

PRANIE RĘCZNE

Wełnianą poduszkę (poszewkę), kołdrę lub materac wsadzić do pojemnika wypełnionego wodą. Zależnie od stopnia zanieczyszczenia i pranego wyrobu należy wcześniej przygotować wodę z Lanolin w proporcji 50 -100 ml (1-2 nakrętki) na 10 l wody. W celu wyprania poszewki poduszki potrzebne jest 50 ml, kołdry w zależności od rozmiaru (1,4×2,0 m ok. 200 ml; a 2,2×2,0 ok. 300 ml), materac również w zależności od rozmiaru (0,8×2,0 m ok. 150 ml; a 2,2×2,0 ok. 300 ml). W zależności od rozmiaru wyrobów wełnianych należy dobrać dawkę płynu z lanoliną. Praną wełnę pozostawiamy w wodzie orientacyjnie godzinę. W tym czasie powinno się produkt kilka razy odwrócić i lekko ugniatać, następnie dwukrotnie płuczemy wyrób w wodzie o tej samej temperaturze. Artykuły wełniane należy suszyć na płasko. Nie wyżymamy, nie wykręcamy i nie kładziemy jednych elementów na drugie podczas suszenia.

|

USUWANIE DROBNYCH ZANIECZYSZCZEŃ (PLAM)

Przygotować pianę w temperaturze 22-25°C zrobioną z płynu i wody według proporcji 50 ml na 1 litr. Za pomocą lekko nawilżonej gąbki lub bawełnianej ściereczki nanieść na zanieczyszczone miejsce. Pozostawić powstały środek na ok. 5 minut aby mógł działać. Następnie delikatnie przetrzeć czyszczoną powierzchnię wypłukaną gąbką/bawełnianą ściereczką w czystej wodzie, aż do zebrania pozostałej piany. Przy silniejszym zanieczyszczeniu czynność powtórzyć.

|

PORADY

1. Podczas prania wełniana kołdra i/lub materac wchłoną dużą ilość wody i staną się ciężkie. W tej sytuacji należy zostawić produkt w wannie około godziny, aby woda ściekła, a następnie należy wywiesić wyrób wełniany na balkonie, suszarce lub trzepaku.

2. Wyroby wełniane typu kołdra, materac, poduszka/poszewka należy minimum 2 razy w roku wyprać ręcznie. Ubrania z naturalnej wełny automatycznie przy użyciu programu WEŁNA częściej.

3. Właściwe jest pozostawienie produktu z czystej żywej wełny w miejscu, w którym występuje przeciąg, ale nie na działanie promieni słonecznych.

4. Nakrętkę po zastosowaniu Lanolin należy wypłukać.

|

OSZCZĘDNOŚCI

W odniesieniu do wymienionych rodzajów pościeli wspomniane czynności nie muszą być zbyt częste. Niewątpliwym atutem przede wszystkim podczas prania zgodnie z zaleceniami jest zaoszczędzenie około 40% energii, niższe rachunki, moczenie silnych zabrudzeń/plam, stosowanie właściwego środka.

|

ZASTOSOWANIE

Lanolin można stosować do prania ręcznego kołder, podkładów (materacy), koców czy dywanów i wykładzin oraz do prania w pralkach (dodając niewielką ilość, ponieważ mocno się pieni) delikatnych wyrobów bawełnianych i jedwabnych, a także odzieży i ubranek dziecięcych.

|

UWAGA:

Przed każdą z powyższych czynności korzystne jest połączenie wietrzenia z dokładnym wytrzepaniem wyrobu. Artykuły wełniane i naturalnych włókien powinny być wietrzone w miejscu zacienionym. Bezpośrednie działanie promieni słonecznych wysusza wełnę. Słoneczne miejsce powoduje, że można na wierzch wyrobu wełnianego nałożyć zwykłe białe prześcieradło.

___________________________