PRANIE  NATURALNEJ  WEŁNY  I  MATERIAŁÓW  Z  JEJ  DOMIESZKĄ

Poniżej znajdują się porady (zebrane i oparte na praktycznym użytkowaniu) jak prać wyroby z 100% czystej żywej wełny lub produkty, w których jest ona jednym z kilku innych materiałów bądź częściowo jednym ze składowych surowców. Czynność prania obejmuje głównie produkty z naturalnej wełny takie jak koc, kołdra, podkład (popularnie materac) oraz poszewki różnych poduszek, jaśków, zagłówków, rogali, siedzisk, a także pasów, naramienników, nakolanników i innych. Działania te stosuje się również do wyrobów wełnianych typu sweter, spódnica, sukienka, czapka, szalik lub innych ubrań, a także odzieży termoaktywnej. Zgromadzone wskazówki stosuje się do prania automatycznego i ręcznego a ich celem jest nie filcowanie się, miękkość, puszystość i świeży wygląd produktu. Niniejsze rady można pośrednio zastosować do innych wyrobów takich jak  bawełna oraz jedwab, a także delikatnych materiałów oraz wszelkich mieszanek.

/

100% czysta żywa wełna to bardzo ceniony i często używany materiał. Ubrania wełniane noszone są zwykle przez cały rok, a głównie jesienią i zimą. Zaś pod pościelą z wełny zazwyczaj śpi się na okrągło. Inne wyroby typu pas, naramiennik, nakolannik, opaska, rogal używane w trakcie rehabilitacji w zależności od potrzeby. Naturalne włókna wełny chłoną duże ilości wilgoci takie jak pot, deszcz, śnieg. Pomimo tego wełna daje odczucie, że jest sucha, jest mokra wówczas, gdy wchłonięta wilgoć waży około 30% jej wagi. Istotną cechą naturalnej wełny jest nie przyjmowanie łatwo obcych zapachów i gniecenie się dlatego wyroby prane są rzadziej niż inne. Doradza się je wietrzyć na świeżym powietrzu w pozycji leżącej. Wszystkie zanieczyszczenia zostają na powierzchni włosa co oznacza przepierkę polegającą na delikatnej pielęgnacji (wełna nie wchłania brudu i potu). Używając Lanolin można zastosować dwie opcje prania wyrobów wełnianych, to jest automatyczną i ręczną. Temperatura prania ręcznego czy automatycznego powinna mieć 22-25°C Niestety temperatura prania automatycznego nie do końca jest taka jak podana, gdyż ze względu na fabryczne ustawienia pralek wynosi 30°C, z doświadczeń wynika, iż te kilka stopni nie jest zbytnią przesadą.

/

PRAKTYCZNE PORADY I WSKAZÓWKI

  • INSTRUKCJA/ETYKIETA (inaczej WSZYWKA) należy zapoznać się z jej treścią i piktogramami postępując zgodnie z zawartymi wskazówkami
  • TRZEPANIE WYROBU likwiduje nieczystości bez uszkodzenia wełnianych włókien zawierających naturalną lanolinę zapewniającą artykułowi optymalne właściwości
  • PRZYGOTOWANIE WYROBU stosowane podczas prania innych artykułów, np.: odwrócone ubranie na lewą stronę, opróżnione kieszenie, zapięte guziki
  • TEMPERATURA WODY w wysokich temperaturach naturalne włókna wełniane kurczą się i mechacą. Optymalna temperatura prania i płukania wynosi około 22-30°CZa duża różnica temperatury wody (np. pranie w ciepłej a płukanie w zimnej) powoduje kurczliwość
  • PRANIE WEŁNY automatyczne lub ręczne powinno być osobne lub z innym produktem wełnianym zbliżonym kolorystycznie
  • ODZIEŻ/UBRANIA koszule, koszulki, sweterki, skarpety, czapki, szaliki czy rękawiczki i inne produkty wełniane można prać w domu, zaś garnitury, płaszcze lub kurtki wymagają profesjonalnego czyszczenia.
  • WAGA podczas prania wełniana kołdra i/lub materac wchłonie dużą ilość wody i stanie się ciężka. W tej sytuacji należy zostawić produkt w wannie około godziny, aby woda ściekła, a następnie należy wywiesić wyrób wełniany na balkonie, suszarce lub trzepaku lub pozostawienie produktu z czystej żywej wełny w miejscu, w którym występuje przeciąg
  • CZĘSTOTLIWOŚĆ wyroby wełniane typu koc, kołdra, materac, poszewka, podkład/materac należy wyprać ręcznie minimum 2 razy w roku, ubrania z naturalnej wełny automatycznie przy użyciu programu WEŁNA częściej.
  • NAKRĘTKA po zastosowaniu należy ją wypłukać.

 /

UWAGA

Najważniejsza jest zawsze etykieta, która powinna znajdować się na każdym produkcie i pokazywać symbole  wskazujące procesy jakie można zastosować wobec wyrobu. Na większości wszywek są to pranie, suszenie, bielenie, prasowanie i konserwacja (tabela 1). Przed praniem wełny lub usuwaniem drobnych plam należy zapoznać się z zawartymi na niej informacjami.

 /

PRANIE AUTOMATYCZNE

Wyrób wełniany należy prać w pralce nie stosując czyszczenia, prania wstępnego i wirowania wybierając program WEŁNA. Bęben pralki należy zapełnić najwyżej w około 1/3 objętości. W zależności od ilości/wagi prania dodajemy jedną do trzech nakrętek płynu. Balsam Lanolin mocno się pieni. Delikatne wyroby wełniane warto wyprać w białej poszewce, która powinna ochronić je przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Nie dodajemy płynu do płukania.

/

UWAGA

Obróbkę ręczną każdego produktu wełnianego lub z posiadającego w składzie wełnę można podzielić na pranie oraz usuwanie drobnych plam co na podstawie praktyki opisano poniżej.

PRANIE RĘCZNE

Wbrew pozorom pranie ręczne wyrobów wełnianych lub zawierających wełnę jest procesem wymagający uwagi i ostrożności jednak przy ich zachowaniu w łatwy sposób można prać każdy ich rodzaj. Nie używać proszku, który usuwa wosk (tzw. tłuszczopot), gdyż naturalnie chroni on wełnę. Delikatne wyroby lub zawierające włókna wełniane z alpak, angory, kaszmiru lub moheru należy prać tylko ręcznie. Wełnę powinno prać się krótko, maksymalnie 3-5 minuty. Aby nie zaciągnąć ich np.: paznokciem lub biżuterią na dłonie najlepiej ubrać rękawice. Przed praniem nie należy moczyć wełny, nawet jeśli jest brudna, natomiast wyprane wyroby pozostawiamy w wodzie około godziny. Zależnie od stopnia zanieczyszczenia i rodzaju wyrobu należy wcześniej przygotować wodę z płynem Lanolin w proporcji 50 - 100 ml na 10 l wody. Najlepsza dla tzw. pościeli typu poszewka na poduszkę, kołdra, podkład (inaczej materac) jest wanna. Nie trzemy wełny o wełnę. Inne wyroby delikatne i ubrania trzeba wsadzić do innego pojemnika typu miska wypełnionego wodą z płynem. W trakcie prania ręcznego powinno się produkt kilka razy odwrócić i lekko ugniatać. Następnie dwukrotnie płuczemy wyrób w czystej wodzie z rozwagą, aby uniknąć rozciągnięcia mokrych włókien. Temperatura wody powinna być zbliżona do tej podczas prania. Nie dodajemy jakiegokolwiek innego roztworu, np. płynu do płukania. 

/

Przykłady ile płynu należy dodać do wody aby wyprać ręcznie dany wyrób:

  • poszewka poduszki, jaśka, zagłówka to około 40 ml (nakrętka) Lanolin na 1 l wody
  • kołdra w zależności od wielkości, np.: rozmiar 1,4×2,0 m to ok. 200 ml (5 nakrętek), a 2,2×2,0 m 320 ml (8 nakrętek Lanolin na około 30 l wody)
  • materac też w zależności od wielkości, np.: rozmiar 0,8×2,0 m ok. 160 ml (4 nakrętki), a 2,2×2,0 m 320 ml (8 nakrętek Lanolin na około 30 l wody)
  • pas, naramiennik, nakolannik i inne w zależności od ich ilości, około 40 ml (nakrętka) Lanolin na 1 l wody
  • ubrania i wszelka odzież w zależności od ich ilości, około 40 ml (nakrętka) Lanolin na 1 l wody

Wyżej wymienione przykłady wynikają z doświadczeń, jednakże ilość płynu (nakrętek) w praktyce może być nieco inna.

/

USUWANIE DROBNYCH ZANIECZYSZCZEŃ (PLAM)

 Przygotowanie piany jest proste i według zebranych doświadczeń użytkowników Lanolin są to jedynie dwa kroki:

§      nalać około dwie/trzy nakrętki płynu na litr wody w temperaturze 20-25°C

§      rozrobić ręcznie balsam roztrzepując go w wodzie do powstania piany

W ten sposób zrobioną pianę należy rozprowadzić na zanieczyszczonym miejscu za pomocą nawilżonej gąbki lub bawełnianej ściereczki.  W bardziej zabrudzony obszar pianę trzeba delikatnie wetrzeć ręcznie. Następnie pozostawić na około 3-5 minut, aby mogła działać. W niektórych przypadkach lekko przetrzeć czyszczoną powierzchnię gąbką lub ściereczką w celu zebrania tzw. resztek. Wypłukać wyczyszczoną wełnę w czystej wodzie. Przy silniejszych zanieczyszczeniach czynność powtórzyć.

 

SUSZENIE WEŁNY

Wymaga cierpliwości i czasu. Artykuły wełniane należy suszyć na płasko. Podczas suszenia nie wyżymamy, nie wykręcamy i nie kładziemy jednych elementów wełnianych na drugie. Z pewnością należy ostrożnie wyjmować wełnę czy to pralki czy miski lub wanny. Aby wyroby wełniane miały naturalny kształt po praniu nie wolno ich rozciągać. Wyprane produkty należy położyć na kocu/ręczniku i przykryć innym. Delikatnie zrolować, a następnie wycisnąć wodę usuwając jej nadmiar. W przypadku ”ciężkich” artykułów typu koc, kołdra, podkład po prostu należy poczekać aż woda spłynie. Idealna pogoda dla artykułów wełnianych to ciepłe dni gdyż wówczas szybko schną. Wełna schnąca zbyt długo deformuje się i wydostaje się z niej nieprzyjemny trudny do pozbycia zapach. Wełny nie wolno suszyć w elektrycznej suszarce, na kaloryferze lub słońcu.

/

Lanolin moc natury to sprawdzony i wypróbowany przez użytkowników płyn do prania i usuwania drobnych plam z naturalnej wełny. Środek zawierający w składzie lanolinę oraz nanocząsteczki srebra aXonnite Silver mające działanie antybakteryjne. Rozpuszczalny w wodzie. Efektywny, uniwersalny płyn piorący nie tylko do prania ale i likwidowania drobnych zanieczyszczeń o konsystencji balsamu, odpowiednio użyty gwarantuje czystość, pielęgnację, świeżość różnych powierzchni oraz materiałów i ich mieszanek. Pozwala na długo zachować estetyczny wygląd oraz cenne dla zdrowia właściwości produktów z 100% czystej żywej wełny aby przez lata korzystać w pełni z ich wyjątkowych cech.  

Lanolin moc natury na bieżąco otrzymuje najwyższe recenzje i oceny.

/

UWAGA

Przed każdą z powyższych czynności korzystne jest połączenie wietrzenia z dokładnym wytrzepaniem wyrobu. Artykuły wełniane i naturalnych włókien powinny być wietrzone w miejscu zacienionym. Bezpośrednie działanie promieni słonecznych wysusza wełnę. Słoneczne miejsce powoduje, że można na wierzch wyrobu wełnianego nałożyć zwykłe białe prześcieradło. Piorąc, pielęgnując bądź likwidując drobne plamy nie należy używać tzw. płynu do zmiękczania sprawiającego, iż wyrób może po prostu być wiotki, a w przypadku ubrań obwisły, a także płynu do płukania.    

/

DODATKOWE INFORMACJE

Wyroby wełniane według ocen klinicznych
Usuwanie drobnych plam z wyrobów wełnianych

/

/